2008 yılında 23 Ülkeden üst düzey kurum temsilcileri, basın mensupları ve ithalatçı firma temsilcilerinden oluşan 250 katılımcının iştirakı ile Trabzon ilimizde birincisi gerçekleştirilen Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi tarihi ipekyolu güzergahı üzerinde yer alan ülkeler ile ülkemiz arasında dış ticaret, turizm ve yatırım alanlarında önemli katkıları olmuştur.

T.C. BAŞBAKANLIK DIŞ TİCARET MÜŞTEŞARLIĞI TRABZON VALİLİĞİ DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK TANITMA FONU TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ T. C. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı TRABZON TİCARET BORSASI Trabzon Belediyesi KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU Türkiye İhracaçılar Meclisi TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI  Avrupa İşletmeler Ağı TRABZON
Türkiye
Afganistan
Arnavutluk
Azerbaycan
Bangladeş
Bulgaristan
Çin
Gürcistan
Hindistan
İran
Irak
Karadağ
Kazakistan
Krıgızistan
Makedonya
Moğolistan
Moldova
Özbekistan
Pakistan
Romanya
Rusya
Suriye
Tacikistan
Türkmenistan
Ukrayna

     29 Nisan 2011 tarihinde 2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi kapsamında Türk işadamlarımızın 24 ülkeden katılacak yabancı firma temsilcileri ile talep ettikleri ürünlere göre yüzyüze görüşme imkanı bulabilecekleri, ticaret ve yatırım konularında yeni işbirlikleri kurabilecekleri ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.